Mon. Jul 15th, 2024

Oportunitatea a bătut – de două ori – pentru Gophers sâmbătă după-amiază, chiar înainte de a intra pe terenul de la Huntington Bank Stadium pentru meciul lor împotriva Illinois.

Înfrângerile de Nebraska și Wisconsin, două dintre celelalte trei echipe aflate la egalitate cu Minnesota în fruntea clasamentului Big Ten West Division, le-au oferit Gophers șansa de a prelua controlul cursei diviziei.

În schimb, au lăsat oportunitatea să scape.

Fundașul de rezervă John Paddock l-a lovit pe Isaiah Williams pentru o pasă de touchdown de 46 de metri cu 50 de secunde rămase în al patrulea sfert, oferind Illinois o victorie cu 27-26 în fața celor de la Gophers, care se adunaseră pentru a prelua conducerea cu 5:53 de jucat.

“Nu am reușit să terminăm jocul în atac; nu am reușit să terminăm jocul în apărare”, a spus antrenorul Gophers, PJ Fleck. “Și asta începe cu mine, 100 la sută. Nu am reușit să o ducem la bun sfârșit”.

Înfrângerea i-a coborât pe Gophers (5-4) la 3-3 în Big Ten, iar ei sunt la egalitate pe locul doi în Vest cu Wisconsin și Nebraska. Iowa, un câștigător cu 10-7 asupra Northwestern, conduce Occidentul cu 4-2.

Illinois (4-5, 2-4) a primit mingea cu 2:47 rămase în al patrulea sfert, cu 26-21. Gophers i-au susținut pe Illini până la 15, confruntându-se cu al patrulea și pe 11, cu fundasul Luke Altmyer accidentat la un sac. În Paddock treptat, care a lovit imediat Williams pentru un câștig de 22 de metri pentru a rămâne în viață. O pasă de 17 metri către Pat Bryant a mutat mingea către Gophers 46.

Gophers au cerut un timeout pentru a aranja lucrurile, dar asta nu a ajutat. În afara pauzei, Paddock l-a găsit pe Williams – care a sprintat pe lângă linebackerul Cody Lindenberg și a exploatat o cusătură între Aidan Gousby și Tyler Nubin – pentru câștigător, uimind mulțimea de 42.906.

„Este doar o comunicare greșită”, a spus Nubin. “Este ceva care sa întâmplat de mai multe ori în acel joc. Nu suntem noi.”

Gophers au primit mingea înapoi cu 50 de secunde rămase, dar nu au putut câștiga primul down.

Meciul a părut ca și cum ar fi schimbat calea celor de la Gophers mai devreme în al patrulea sfert, când jocurile mari atât ale atacului, cât și ale apărării au ajutat la forțarea unui avantaj.

Lindenberg a forțat un balon pe care la recuperat de colțul Justin Walley la Illinois 34. Două jocuri mai târziu, Athan Kaliakmanis l-a lovit pe Daniel Jackson pentru o pasă de touchdown de 31 de metri în colțul din dreapta al zonei de final cu 5:53 rămase pentru a lua conducerea cu 26-21. . Pasa de conversie de două puncte a lui Elijah Spencer către Kaliakmanis într-o piesă specială din Philly a căzut incompletă, iar asta s-ar dovedi a fi mare mai târziu.

După ce Nubin l-a interceptat pe Altmyer cu 4:04 de jucat, Gophers au părut să fie la coadă pentru o victorie.

O problemă: ofensiva a mers la trei și-out, cu Kaliakmanis aruncând sus și incomplet la tight end Nick Kallerup la trei și-4 de la Minnesota 45.

„Trebuie să arunc o minge mai bună”, a spus Kaliakmanis, care a completat 11 din 22 de pase pentru 167 de metri și trei touchdown-uri, dar a fost doar 2 pentru 11 pentru 37 de metri după pauză. “L-am grăbit și nu a fost nevoie să o grăbesc… Este o altă poveste dacă termin acea minge.”

Asta ia dat lui Illini mingea înapoi, iar Paddock a făcut ca Minnesota să plătească.

“Am făcut greșeli”, a spus Lindenberg. “Lucrurile mici sunt amplificate în astfel de jocuri”.

Așa a fost cazul de la începutul dezastruos pentru Gophers.

Sean Tyler – care a pierdut un balon în a doua piesă din jocul de săptămâna precedentă împotriva Michigan State – a greșit lovitura de început, iar Illinois și-a revenit la 20. Altmyer a lovit capătul tare Tip Reiman pentru o pasă de touchdown de 15 yarzi pentru un 7-0 conduce 1:28 în joc.

Kaliakmanis i-a aruncat pase de TD lui Spencer și de finalul strâns Brevyn Spann-Ford în prima repriză, iar Altmyer a conectat cu Williams pentru un scor.

Gophers au luat conducerea cu 17-14 la golul de teren de 36 de metri al lui Dragan Kesich, cu 1:20 rămas în al doilea sfert. Minnesota a ajuns la Illinois 22 înainte de a înfrunta trei și 9. Kaliakmanis ia predat lui Jordan Nubin, care a câștigat 4 metri, atrăgând câteva huiduieli de la fani care au vrut ca Gophers să fie mai agresivi prin pasă.

Illinois a primit mingea pentru a începe cel de-al treilea sfert, iar Gophers a primit un rezultat când Jah Joyner l-a concediat pe Altmyer pentru o pierdere de 14 iarzi, iar Chris Collins a recuperat balonul QB la 12.

Totuși, Gophers nu au putut încasa pe deplin. Golul de teren de 34 de metri al lui Kesich a făcut 20-14.

Illinois a luat conducerea cu 21-20, cu 10:16 rămase în al treilea sfert, când Altmyer l-a lovit pe fundașul Kaden Feagin la o pasă swing și Feagin a depășit apărarea Gophers cu 54 de metri pentru un touchdown.

„Când s-a numărat în jos,” a spus Fleck, „nu am putut să terminăm jocul”.