Arsenal înfrânge „accident care așteaptă să se întâmple” după cartonaș – Arteta

Antrenorul Arsenal, Mikel Arteta, a spus că înfrângerea echipei sale cu Bournemouth sâmbătă a fost „un accident care așteaptă să se întâmple”, după ce William Saliba a fost eliminat în prima repriză.

Bournemouth a câștigat cu 2-0 datorită golurilor lui Ryan Christie și Justin Kluivert, după ce Saliba a primit un cartonaș roșu pentru o provocare asupra lui Evanilson după 30 de minute, când Arsenal a suferit prima înfrângere a campaniei.

Este a treia oară în acest sezon, Arsenal este forțat să termine un meci cu 10 jucători, lăsându-l pe Arteta frustrat de faptul că lipsa de disciplină a echipei sale i-a costat puncte.

„Suntem evident foarte dezamăgiți de rezultat și evidențiați pentru că trebuie să jucăm din nou în acest context”, a spus el. „De data aceasta a fost chiar mai dificilă decât precedentele două cu care ne-am confruntat în acest sezon.

„A juca 65 sau 68 de minute cu 10 bărbați la acest nivel este doar o sarcină imposibilă. Este un accident care așteaptă să se întâmple, nu pentru a obține puncte.

„Nu pot reproșa echipei pentru efortul lor, angajamentul lor, cât de inteligenți sunt să joace în modul în care trebuie să o facem”.

Declan Rice a fost eliminat în remiza lui Arsenal, 1-1, pe teren propriu, cu Brighton, la începutul sezonului, în timp ce Leandro Trossard a fost, de asemenea, arătat în roșu în remiza 2-2 împotriva rivalilor la titlu, Manchester City.

Arsenal îl găzduiește marți pe Shakhtar Donețk în Liga Campionilor.