SUA, interul Borussia Dortmund Gio Reyna are un eşec de recuperare

Borussia Dortmund și extrema națională masculină a Statelor Unite, Gio Reyna, a avut un nou eșec în recuperarea sa după o accidentare inghinală.

Reyna și-a încordat inghinul în timp ce se antrena cu USMNT luna trecută, ratând amicale împotriva Canadei și Noii Zeelande.

Acum a suferit ceea ce Dortmund a numit un „recul” în recuperarea sa. Clubul nu a oferit detalii suplimentare cu privire la un calendar pentru întoarcerea sa.

Este ultima dintr-o serie lungă de dificultăți de accidentare pentru Reyna, al cărei singur timp de joc pentru Dortmund în acest sezon a fost o scurtă apariție de înlocuitor în primul meci al echipei sale în Bundesliga din sezonul din august.

Între timp, coechipierul lui Reyna la Borussia Dortmund, atacantul Karim Adeyemi, va rata mai mult de o lună din cauza unei accidentări musculare după ce a marcat trei goluri în victoria echipei sale cu 7-1 împotriva lui Celtic.

Accidentarea lui Adeyemi este mai gravă decât s-a temut prima dată și vine exact în momentul în care tripul său din prima repriză de marți l-a făcut pe antrenorul lui Dortmund, Nuri Şahin, să spere că va putea fi în mod constant unul dintre cei mai buni jucători ai vicecampionilor din Liga Campionilor.

Adeyemi a fost scos la începutul celei de-a doua reprize a jocului celtic cu ceea ce părea a fi o problemă la coapsă, dar a indicat că nu părea atât de grav. Acum Şahin spune că este puţin probabil ca Adeyemi să se întoarcă decât după o pauză internaţională la mijlocul lunii noiembrie.

Asta ar însemna că atacantul în vârstă de 22 de ani ratează un meci din Liga Campionilor la Real Madrid pe 22 octombrie într-o revanșă a finalei sezonului trecut și un meci provocator din Bundesliga împotriva RB Leipzig pe 2 noiembrie.

Sahin a mai spus că atacantul de 18 ani Julien Duranville, care l-a înlocuit pe Adeyemi de pe bancă împotriva lui Celtic, va fi absent pentru o perioadă similară de timp în urma unei accidentări la coapsă.

Următorul meci al lui Dortmund este sâmbătă la Union Berlin în Bundesliga.