D5lUO 6TR0h fzM9n 5NamE PstFZ Q1iBO KYHaC 10 33 72f3i dv0qz N9aAi 3EUPl 01hJo 7qc6V

Lonzo Ball are 5 puncte pentru Bulls în primul joc din 2022

NEW ORLEANS — Când gardianul lui Chicago Bulls, Lonzo Ball, s-a înregistrat miercuri în primul trimestru, primul său meci din sezonul regulat din mai bine de doi ani, el a făcut-o fără fanfară.

Trecuse printr-o revenire emoționantă în presezon — când a jucat pentru prima dată într-un meci NBA în urma unui transplant de cartilaj la genunchiul stâng în martie 2023 — iar colegii lui i-au dăruit mingea și l-au sărbătorit în dulap. cameră.

Dar împotriva lui New Orleans Pelicans miercuri, el a jucat primul său meci din sezonul regulat din 14 ianuarie 2022, înregistrând 5 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări în 14 minute într-o înfrângere cu 123-111 la Chicago.

Ulterior, Ball a minimizat semnificația acestui ultim moment de hotar.

„S-a simțit destul de asemănător cu jocurile de pre-sezon, să fiu sincer”, a spus Ball. “Au fost aceleași lovituri. Au fost aceleași minute. Aproape despre a valorifica timpul în care sunt acolo.”

Bulls plănuiesc să scoată mingea de pe bancă și să-și limiteze minutele la 14-16 pe joc cel puțin în viitorul previzibil, potrivit antrenorului Billy Donovan. Miercuri a marcat prima dată când Ball a ieșit de pe bancă după 20 decembrie 2019.

„Pentru el, a reușit să-și înțeleagă faptul că aceasta este noua mea normă”, a spus Donovan înainte de meci. „Aceasta este realitatea mea”.

Cu toate acestea, Ball a spus că cea mai importantă contribuție a sa a fost doar să fie disponibil.

El a apărut în trei perioade scurte împotriva lui Pelicans, care a inclus doborând primul său șut din joc, un punct de 3 în primul sfert. A făcut check-in pentru o perioadă mai lungă în timpul celui de-al doilea sfert, jucând șapte minute. Ultima sa apariție a venit în a treia, când a fost limitat la aproximativ trei minute înainte de a-și atinge restricția pentru noapte.

Donovan a spus că a salvat câteva minute pentru Ball în cazul în care jocul s-a apropiat în al patrulea, dar situația nu a apărut niciodată pentru ca el să revină.

„Întotdeauna vreau să fiu acolo”, a spus Ball. „Dar trebuie să ascult personalul, echipa mea și să încerc să merg pe cea mai bună cale de urmat”.

Ball a numit cele două apariții ale sale din pre-sezon o „probă” care a precedat sezonul regulat, dar a așteptat cu nerăbdare să lase în urmă discuțiile despre genunchiul stâng și să se concentreze pe baschet. El a suferit trei intervenții chirurgicale artroscopice la genunchi de când a jucat în ultimul său meci, acum mai bine de 1.000 de zile.

Mingea a recunoscut că jocul la o limită scurtă de minute a fost o ajustare, dar a încercat să găsească modalități de a rămâne productiv.

„Sunt fericit să fiu pe teren”, a spus el. „Antrenorul îmi strigă numele, încerc doar să acord minute bune”.

De asemenea, nu se așteaptă ca mingea să joace spate la spate, deoarece Bulls își gestionează sănătatea. Chicago are un meci la Milwaukee vineri, înainte de deschiderea de pe teren propriu sâmbătă, dar Donovan a spus că echipa va monitoriza cum iese Ball din meciul de miercuri înainte de a-și determina disponibilitatea pentru acest weekend.

„Mă simt bine”, a spus Ball. “Probabil că ne-am simți puțin mai bine dacă am câștiga, dar totul este bine. Pe următorul.”

Chicago a renunțat la 30 de puncte din rulajele miercuri seară, la egalitate la cea mai mare permisă de la începutul sezonului trecut.

„Ne-am accelerat puțin”, a spus gardianul Bulls Zach LaVine, care a terminat cu 27 de puncte, dar și șapte turnover-uri, cea mai mare parte dintr-un joc din decembrie 2022. „Evident că încercăm să jucăm corect, dar am avut și noi. multe rulaje și pur și simplu nu am primit suficiente opriri”.