Antrenorul Milanului îl salută pe „fantastic” Christian Pulisic pentru rolul în victorie

Antrenorul lui AC Milan, Paulo Fonseca, a lăudat performanța generală a lui Christian Pulisic, când echipa sa a învins sâmbătă cu 1-0 pe Udinese, în ciuda faptului că a scăzut la 10 oameni timp de mai bine de o oră.

Starul Statelor Unite, Pulisic, și-a înregistrat cea de-a 11-a contribuție la gol în 13 meciuri pentru club și țară în acest sezon, cu asistența lui Samuel Chukwueze pentru a deschide scorul pentru Milan în minutul 13 la San Siro.

Dar Fonseca l-a lăudat și pe Pulisic pentru munca sa defensivă, deoarece Milan a rezistat pentru victorie, în ciuda faptului că mijlocașul Tijjani Reijnders a primit un cartonaș roșu direct în minutul 29.

„Jocul lui Christian a fost fantastic”, a spus Fonseca pentru DAZN. „Acesta este spiritul pe care trebuie să-l avem întotdeauna”.

Pulisic, care a ratat marți înfrângerea USMNT în Mexic pentru a reveni la Milano, a fost implicat în cel puțin un gol în șapte meciuri consecutive de ligă; producând cinci goluri și trei pase decisive.

Rossoneri, radical schimbati, au început strălucitor împotriva lui Udinese și au preluat conducerea când Noah Okafor și-a trecut cu musculatura pe flancul stâng și l-a rostogolit pentru Pulisic, care a pus-o pe Chukwueze să-l măture în colțul de jos.

Victoria a adus Milano la egalitate de puncte cu Inter Milano, locul trei, care joacă duminică la Roma.

„Trebuie să spun că jocul a avut două părți”, a adăugat Fonseca. „Primul până în minutul 30 când am primit cartonaș roșu.

“Am jucat 30 de minute cu mare personalitate și calitate. A fost aproape de ideea mea. După cartonașul roșu, a fost un joc făcut din spirit de echipă.

“Am suferit, dar am suferit împreună. Dacă a existat vreo îndoială dacă această echipă a fost unită, astăzi am dovedit că suntem”.

Fonseca a declarat că echipa sa a meritat victoria, în ciuda faptului că Udinese a avut două goluri anulate, unul de la Kingsley Ehizibue și altul de la Christian Kabasele în urma celor mai înguste apeluri de ofsaid.

“Ar fi fost nedrept pentru echipă. Am avut cele mai bune șanse și ar fi fost nedrept să nu câștigăm acest meci. Echipa a meritat aceste trei puncte”, a spus el.

Informații de la Reuters și The Associated Press au contribuit la acest raport.