Revenirea lui Man United arată că trebuie să construiască în jurul lui Garnacho

MANCHESTER, Anglia — Alejandro Garnacho a primit cel mai bun punctaj de Erik ten Hag împotriva lui Brentford, iar extremul Manchester United și-a răsplătit antrenorul de sub foc cu o performanță egală.

Atât Garnacho, cât și Marcus Rashford vor să joace pe stânga și, de cele mai multe ori, Ten Hag a dat preferință lui Rashford. Dar United nu a marcat sau a câștigat, așa că olandezul a făcut o schimbare pentru a-l pune pe internaționalul Angliei pe dreapta. A funcționat și Garnacho a marcat o egalare crucială din stânga pentru a ajuta United să câștige cu 2-1.

Internaționalul argentinian l-a chinuit pe fundașul drept improvizat Sepp van den Berg și a fost cu ușurință cel mai bun jucător al gazdelor. Ar fi avut cel puțin două pase decisive de adăugat la obiectivul său, dacă colegii săi ar fi fost mai atenți la câteva centreri sparte peste suprafața de pedeapsă în timpul unei a doua reprize strălucitoare.

Garnacho a plecat târziu în joc cu ovație în picioare din partea suporterilor din Old Trafford. Mulțumită în mare parte tânărului de 20 de ani, au avut în sfârșit o zi bună în soarele de toamnă din Manchester, la fel și Ten Hag.

„Știu de ce este capabil”, a spus Ten Hag după aceea. “Este o amenințare și are abilități de marcare, dar și o amenințare în situații unu-contra-unu. Produsul final este cu siguranță ceea ce avem nevoie și ne-a ratat asta în primele jocuri ale sezonului.”

După cinci jocuri fără victorie, Ten Hag avea nevoie disperată de unul. Dar s-a părut pentru o vreme că Brentford va mai băga un cui în sicriu cu o victorie în prima ligă la Old Trafford din 1937, când au intrat la pauză cu 1-0.

Matthijs de Ligt fusese deja ordonat să iasă de pe teren de două ori după ce a suferit o rană la cap în urma unei coliziuni cu Kevin Schade. Cu sângele încă colorându-i părul și fața în roșu, fundașul central a fost trimis pe linia de bandă pentru a treia oară în timpul opririi primei reprize. În timp ce era în afara terenului, Ethan Pinnock a scăpat de Diogo Dalot dintr-un corner și a trecut cu capul pe lângă André Onana.

De Ligt sa întors furioasă și a aruncat o minge în tribune; Protestele lui Ruud van Nistelrooy i-au adus antrenorului asistent un cartonaș galben și a avut norocul să evite o secundă în timp ce și-a continuat discuția cu al patrulea arbitru în tunel la pauză.

Atât de des, United sub Ten Hag nu a reușit să facă față eșecurilor. De data aceasta, însă, nedreptatea percepută a părut să-i aprindă.

„Am fost supărați”, a recunoscut Ten Hag. „Cu siguranță, eram supărați la pauză”.

Brentford a făcut prima pagină a ziarelor pentru că a început rapid în ultima lună, dar United a fost cel care a început repriza secundă. Tactica lui United pentru cea mai mare parte a jocului a părut să se concentreze în a aduce mingea către Garnacho cât mai repede posibil, iar în minutul 47 a readus echipa lui Ten Hag în joc.

Rashford a ridicat mingea din dreapta și a trimis o pasă cu săgeată spre partea îndepărtată a suprafeței de pedeapsă; Garnacho a mai înscris din voleu spectaculoase și a adăugat un altul la colecția sa cu o finalizare ghidată în plasă înainte ca mingea să fi atins pământul. A fost tipul de finisare clinică pe care Ten Hag a cerut — și a fost una dintre cele șapte lovituri pe care le-a încercat Garnacho, cu trei mai multe decât orice alt jucător al United.

Uneori criticat pentru ritmul său de lucru, el s-a apărat la fel de bine ca și a atacat și a depășit foaia de statistici cu șase recuperări de minge înainte de a fi înlocuit.

Cu United cu 1-0 în jos și Southampton cu 2-0 în fața Leicester, a existat un moment în cursul după-amiezii când echipa lui Ten Hag a fost oficial cei mai mici marcatori din Premier League. Dar Ten Hag a spus în repetate rânduri că este încrezător că atacanții săi vor face în cele din urmă clic și timp de 45 de minute împotriva lui Brentford au făcut-o.

Al doilea gol a fost unul direct de la planșa lui Ten Hag. Presa lui United l-a prins pe Brentford în propriul colț, Lisandro Martínez a strâns o pasă liberă sus, Christian Eriksen a tras o pasă rapidă, iar Rasmus Højlund a completat abil după o lovitură inteligentă a lui Bruno Fernandes.

Zâmbetul radiant al lui Ten Hag a spus totul și i-a îmbrățișat atât pe Van Nistelrooy, cât și pe colegul asistent Rene Hake. A existat o oarecare ușurare în sărbători după o pauză internațională în vânătăi, care a dat mai multe speculații cu privire la viitorul său.

„Statisticile arată că jucăm fotbal bun, dar nu înscriem suficient”, a spus Ten Hag. “Astăzi am marcat două goluri strălucitoare. Cele două goluri pe care le înscriem sunt de înaltă calitate. Această echipă are capacitatea de a înscrie goluri foarte bune, iar când înscrii și câștigi adaugi puțină încredere.

“La începutul sezonului, am avut niște performanțe bune. Am avut ocazii, dar nu am marcat suficient și apoi toți sunt negativi. Azi ne poate ajuta, dar este o singură victorie și trebuie să construim pe asta.”

Și acolo se află provocarea pentru Ten Hag. Victoria asupra lui Brentford va opri întrebările despre poziţia sa pentru câteva zile, dar Fenerbahce şi Jose Mourinho aşteaptă joi în UEFA Europa League. Doar o serie consistentă de victorii între acum și următoarea pauză internațională va liniști discuțiile despre faptul că el este omul potrivit pentru post.

Cel puțin poate indica dezvoltarea lui Garnacho drept unul dintre lucrurile pe care le-a înțeles la Old Trafford. Garnacho a avut nevoie de Ten Hag să-și arate suficientă credință pentru a-l juca în mod regulat de când a intrat în prima echipă în timpul primului sezon al fostului antrenor de la Ajax la Manchester. Acum, Ten Hag este cel care are nevoie de Garnacho pentru a continua să evolueze ca și împotriva lui Brentford și să țină presiunea de pe umerii managerului.