Shohei Ohtani lovește în timp ce Dodgers îi învinge pe Mets cu 8-0 pentru un avans de 2-1 în NLCS

NEW YORK (AP) — Shohei Ohtani a lansat un homer de trei runde pentru Los Angeles Dodgers, care a punctat victoria lor cu 8-0 în fața New York Mets în meciul 3 din National League Championship Series, miercuri seară.

Kiké Hernández a lovit o lovitură de două runde pentru a face 4-0 în a șasea repriză și a făcut semn publicului Citi Field pe care a liniștit-o. Los Angeles a revenit după o înfrângere pe teren propriu și a luat un avans de 2-1 în seria cea mai bună din șapte, lansând al patrulea scăpare în ultimele cinci jocuri din playoff.

Ohtani a conectat în optimi, un drive de 410 de picioare care a urcat în a doua punte în câmpul drept și abia a rămas corect deasupra stâlpului de fault.

Max Muncy a mers adânc în al nouălea pentru al 13-lea homer din carieră în postsezon, egalând Corey Seager și Justin Turner pentru recordul francizei. Muncy s-a conectat și în Jocul 2.

Un Walker Buehler înflăcărat l-a lovit pe Francisco Lindor pentru a lăsa bazele încărcate, iar Dodgers au obținut cinci reprize zgârcite din turneul lor greu de aruncat. Buehler s-a combinat cu patru releviri la un patru lovituri.

Meciul 4 are loc joi seară în Queens, iar debutantul Yoshinobu Yamamoto, în valoare de 325 de milioane de dolari, este programat să înceapă cu Los Angeles împotriva stângaciului veteran Jose Quintana.