Arsenal 4-1 Valerenga (16 octombrie 2024) Analiza jocului

LONDRA –Internaționala americană Emily Fox a marcat primul ei gol pentru Arsenal într-o victorie fulgerătoare cu 4-1 în fața lui Valerenga în Liga Campionilor feminine miercuri.

A fost doar a doua victorie a sezonului a lui Arsenal și un impuls de pozitivitate atât de necesar, la doar o zi după demisia lui Jonas Eidevall. Suedezul și-a părăsit postul marți după un șir dezamăgitor de rezultate care au inclus o lovire cu 5-2 în fața lui Bayern Munchen și o înfrângere pe teren propriu în fața rivalilor la titlu, Chelsea.

Renée Slegers a fost numită manager interimar și îi mulțumește Marionei Caldentey pentru începutul câștigător al mandatului ei. Internaționalul spaniol a strălucit la mijlocul terenului și s-a alăturat lui Fox pe foaia de scor împreună cu Caitlin Foord și Alessia Russo.

“Au fost multe emoții. Întotdeauna l-am respectat foarte mult pe Jonas și mi-a plăcut să lucrez cu el”, a spus Slegers. “Cred că a făcut o mulțime de lucruri bune pentru club timp de trei sau patru ani. Așa că am fost trist și mulți alții la fel. Deci, a fost despre gestionarea emoțiilor și încercarea de a rămâne la sarcină, ce ne este în față și ce trebuie să facem acum pentru a putea cânta în seara asta, dar da, au fost câteva zile agitate.”

Indiferent de nervii pe care Slegers ar fi avut la începutul jocului, au fost atenuați în minutul 2, când tăierea lui Foord de pe stânga a căzut cu bunăvoință pentru Fox să tape de la distanță scurtă.

Arsenal nu a cedat intensitatea și câteva minute mai târziu a părut că și-a dublat avantajul prin Russo, doar pentru ca acesta să fie scos din ofsaid. Leah Williamson s-a apropiat și ea de gazde, lovind bara dintr-un corner.

Jucătoarele lui Arsenal sărbătoresc după ce au marcat un gol împotriva lui Valerenga în Liga Campionilor feminine.

Caldentey, desfășurat într-un rol mai central decât de obicei, a stabilit tempo-ul pentru Arsenal la mijlocul terenului. Dexteritatea și promptitudinea ei au făcut-o să desprindă în mod obișnuit apărarea Valarenga, care a fost amânată în mai multe rânduri de finalizarea din afara țintă a lui Russo.

Dar Caldentey nu a putut fi stăpânit și a declanșat mutarea pentru secunda lui Arsenal în minutul 29. Ea a jucat în Beth Mead pe stânga, a cărei lovitură dezumflată a fost trasă în acoperișul fileului de către Foord.

Părea a fi joc, set și meci pentru Valerenga, dar la doar cinci minute mai târziu li s-a înmânat un colac de salvare improbabil. Laia Codina a fost lovită de minge lângă careu de Katrina Savik, care a jucat la Olaug Tvedten pentru o finalizare simplă. Golul a stârnit isterie în buzunarul mic al fanilor Valerenga de la Emirates, care nu au cedat în cântarea lor prin joc.

Într-o repriză în care Arsenal a avut aproape 80% posesie și 10 lovituri, Valerenga a intrat în pauză cu un impuls mai mare.

Savik l-a țintit pe Codina din start în repriza secundă și aproape l-a pedepsit pe internaționalul spaniol pentru mai multă neglijență. Ea a depășit fundașul central și a sărit în spate înainte de a declanșa o lovitură care a mers la câțiva centimetri deasupra barei.

Valerenga a dat dovadă de o soliditate mai mare în repriza secundă, dar picioarele lor au cedat în cele din urmă. Caldentey a intrat ea însăși pe foaia de scor cu o finalizare clară din careu în minutul 85 și, în timpul adăugat, l-a configurat pe Russo să adauge și mai mult luciu victoriei.

„Sunt fericit pentru ei și merit pentru ei pentru că s-au reunit și ieri și au simțit că trebuie să facă un pas și cred că asta este ceea ce vedeți astăzi pe teren”, a adăugat Slegers. “Așa că toate meritele echipei și, evident, nu vrei să se întâmple acest lucru drastic pentru ca ei să intre în acest moment de auto-reflecție. Dar cred că a fost bine că au făcut-o și, acum este vorba despre menținerea asta.”