Starul NASCAR Alex Bowman ratează următoarea rundă a playoff-urilor după ce a fost eliminat după cursa de la Charlotte

Alex Bowman a crezut că a încheiat un loc în playoff-ul NASCAR Cup Series duminică, când a terminat pe locul 18 și a câștigat Etapa 2 în Bank of America Roval 400 la Charlotte Motor Speedway Road Course.

La aproximativ două ore după cursă, Bowman a fost nevoit să pompeze frânele.

CLICK AICI PENTRU MAI MULTĂ ACOPERIRE SPORTIVĂ PE FOXNEWS.COM

dBv MEw 2x" height="192" width="343">oSD TXQ 2x" height="378" width="672">SIp tGm 2x" height="523" width="931">oQn oq1 2x" height="405" width="720">

Alex Bowman este prezentat în timpul antrenamentelor și al calificărilor pentru Bank of America Roval 400 pe Charlotte Motor Speedway din Concord, NC, 12 octombrie 2024. (Peter Casey-Imagini Imagini)

NASCAR a stabilit că vehiculul nr. 48 al lui Bowman nu a îndeplinit cerințele privind greutatea minimă în inspecția sa de după cursă. Oficialii l-au descalificat pe Bowman și l-au mutat pe locul 38. Însemna că Bowman nu a câștigat suficiente puncte pentru a ajunge în playoff și a fost eliminat din optimile de finală.

În schimb, Joey Logano a fost împins în ultimul loc în runda următoare. Logano s-a alăturat lui Denny Hamlin, William Byron, Christopher Bell, Kyle Larson, Ryan Blaney, Chase Elliott și Tyler Reddick.

Larson a câștigat cursa pentru a șasea victorie a sezonului 2024.

PILOTUL NASCAR RICKY STENHOUSE JR CÂȘTIGE LA TALLADEGA CU .006 SECUNDE

wNL DR2 2x" height="192" width="343">Fny XDk 2x" height="378" width="672">b4k nNH 2x" height="523" width="931">h2I nMe 2x" height="405" width="720">

Kyle Larson, centru, sărbătorește după ce a câștigat o cursă NASCAR Cup Series pe Charlotte Motor Speedway din Concord, NC, 13 octombrie 2024. (AP Foto/Chuck Burton)

Bowman a câștigat cursa Chicago Street Course în timpul verii și l-a ajutat să-și consolideze un loc în versiunea NASCAR a postseason. În ultimele cinci curse care au precedat cursa de la Charlotte, el a înregistrat trei clasamente în top-10 și un clasament în top-5.

Dar sezonul său se va încheia într-o notă dezamăgitoare.

Există trei curse în optimile de finală și începe weekendul viitor pe Las Vegas Motor Speedway, se mută la Homestead-Miami Speedway pe 27 octombrie și se termină pe Martinsville Speedway pe 3 noiembrie. Patru piloți vor trece la cursa de campionat după rotunda.

7So ezT 2x" height="192" width="343">zD9 pqO 2x" height="378" width="672">zV8 AiD 2x" height="523" width="931">hVa WPr 2x" height="405" width="720">

Alex Bowman iese din virajul 3 în timpul unei curse NASCAR Cup Series pe Charlotte Motor Speedway din Concord, NC, 13 octombrie 2024. (AP Foto/Chuck Burton)