Christen Press marchează primul gol de la concedierea de 2 ani pentru accidentări

Christen Press a spus că a avut o „experiență în afara corpului”, când a marcat primul ei gol în NWSL în 28 de luni, sâmbătă, la egalul dramatic 1-1 dintre Angel City și North Carolina Courage.

Press a ratat mai mult de doi ani din cauza unei leziuni LCA care a necesitat patru intervenții chirurgicale. Ea s-a accidentat la genunchiul drept în a doua jumătate pe 11 iunie 2022, împotriva lui Racing Louisville. Ea a marcat un gol în minutul 36 al acelui meci.

Câștigătoarea de două ori a Cupei Mondiale feminine, care are 64 de goluri în 155 de apariții la echipa națională feminină a SUA, a revenit în sfârșit pe teren pentru Angel City în august.

“De când m-am accidentat, oamenii numărau zilele în care nu am jucat fotbal, iar eu număram zilele în care nu am marcat. Adevărata mea dragoste este să marcheze”, a spus Press după golul ei de sâmbătă.

„Este atât de amuzant aceste lucruri încât îți dorești atât de mult să faci, pentru că nici nu ți-am putut spune cum a mers obiectivul. Mi s-a părut ca o experiență în afara corpului. Sper că este un obiectiv prin excelență de la Christen Press și o voi face. fii cu adevarat mandru.

„Abia aștept să văd cum arată Christen Press, o femeie în vârstă de 35 de ani, cu patru LCA, când înscrie.”

Press a executat un șut cu piciorul stâng la stânga portarului Casey Murphy din Carolina de Nord în al șaptelea minut al reprizei a doua pentru a-i oferi lui Angel City un avantaj cu 1-0.

Dar câteva momente mai târziu, Courage a câștigat o luptă pentru minge la mijlocul terenului, iar Denise O'Sullivan i-a făcut o pasă ascuțită către Olivia Wingate. Portarul lui Angel City, DiDi Haracic, a ieșit în încercarea de a tăia unghiul, dar Wingate a lovit cu ușurință un șut cu piciorul drept în colțul stâng al fileului. A fost al doilea gol al sezonului al lui Wingate.

The Courage (12-9-3, 39 de puncte) se află pe locul cinci. Angel City (7-12-5) se află pe locul 10, cu 23 de puncte, după ce a primit recent trei puncte pentru o infracțiune a plafonului salarial.

Informații de la Field Level Media au contribuit la acest raport.