Lynx are cea mai mare revenire la finala WNBA în victoria G1 împotriva Liberty

NEW YORK — Antrenoarea Minnesota, Cheryl Reeve, a văzut multe în cariera sa incredibilă, care a inclus patru campionate WNBA.

Mitingul istoric al lui Lynx pentru a-l învinge pe Liberty cu 95-93 într-un joc sălbatic 1 al finalelor WNBA de joi seară se află chiar acolo drept unul dintre cele mai bune momente.

Minnesota s-a adunat de la 18 puncte în jos în prima repriză, egalând cea mai mare revenire din istoria finalelor WNBA, și de la 15 puncte în jos, cu mai puțin de cinci minute rămase în regulament, o premieră în postsezonul WNBA și doar a doua oară în acest sezon. ligă.

„Așadar, asta se situează foarte sus”, a spus Reeve. “Cred că ne definește echipa. Trecerea peste momente dificile. Despre asta am tot vorbit. Trebuie să fii dur din punct de vedere mental, rezistent… Încântați că am putea rămâne acolo.”

Saritorul de întoarcere a lui Napheesa Collier, cu 8,8 secunde rămase în prelungiri, i-a ridicat pe Lynx la victorie.

Cu meciul egal, Collier a falsificat pe bandă și a marcat. New York a avut șansa de a egala, dar layup-ul Breannei Stewart la sonerie a fost oprit.

„Zeii baschetului au fost de partea noastră în această seară”, a spus Courtney Williams, care a avut 23 de puncte, inclusiv un joc de patru puncte cu 5,5 secunde rămase în regulament, pentru a conduce Minnesota.

Collier a terminat cu 21 de puncte, 8 recuperări, 6 blocaje și 3 furturi.

Meciul 2 din seria cea mai bună din cinci este duminică la New York. Înainte de meciul de joi, comisarul WNBA Cathy Engelbert a anunțat că liga extinde finala la cel mai bun din șapte începând de anul viitor.

OT a început lent înainte ca Minnesota să creeze un avantaj 88-84, când New York a ratat primele șase lovituri. Jonquel Jones a primit în cele din urmă Liberty pe tablă cu un corner 3-pointer cu 1:38 rămase. Williams a răspuns cu propriul ei 3-pointer, iar echipele au schimbat coșuri în următorul minut. Furtul Sabrinei Ionescu în spate și layup a adus New York-ul cu 93-91, cu 32,9 secunde rămase.

Jones a furat apoi mingea la mijlocul terenului și a marcat pentru a o egala patru secunde mai târziu. Minnesota a lucrat cu ceasul înainte ca coșul lui Collier să rupă egalitatea.

Liberty a aruncat un avans de 11 puncte în ultimele 3:23 de regulament, când Minnesota a marcat 12 puncte consecutive, limitate de jocul de patru puncte al lui Williams.

Dar Liberty a profitat la maximum de ultimele secunde. După ce primul șut al lui Stewart a fost blocat cu un al doilea stânga și a ieșit din teren, Ionescu i-a introdus mingea sub coș și a fost faultată. Oficialii au revizuit jocul pentru a vedea dacă faultul a avut loc înainte de a suna soneria și au considerat că a făcut-o, acordându-i lui Stewart două aruncări libere cu 0,8 secunde rămase.

Ea a lovit prima dintre cele două aruncări libere, dar a doua s-a rostogolit de pe margine. Lovitura lui Williams de la celălalt capăt a fost oprită și jocul s-a îndreptat către OT.

“Ia-l pe bărbie. Am fost mult în sus, apoi am avut o secvență sălbatică pentru a termina a patra și nu am început prea bine prelungirile”, a spus Stewart. “M-am uitat grozav la final și nu am reușit. Aceasta este o serie și am vrut cu adevărat să câștigăm pe terenul de acasă. Dar frumusețea este că avem un alt meci duminică și vom fi pregătiți.”

Jones a condus New York-ul cu 24 de puncte și 10 recuperări. Ionescu a terminat cu 19, iar Stewart a avut 18.

New York a venit chiar la Minnesota, care juca la doar două zile după ce a învins Connecticut în semifinale. Liberty și-a câștigat un avans de 18 puncte în prima repriză, înainte ca Lynx să se regrupeze.

Raliul de 18 puncte a egalat recordul stabilit de Liberty în jocul 2 al finalei din 1999, care s-a încheiat cu lovitura istorică la jumătatea terenului a lui Teresa Weatherspoon.

Ambele echipe caută să facă istorie în această serie. Liberty caută primul campionat al francizei, în timp ce Lynx luptă pentru un al cincilea record în ligă. Au fost cele mai bune echipe din sezonul regulat, terminând pe primele două locuri în clasament.

New York se află în finală pentru al doilea an consecutiv și speră să ștergă cicatricea pierderii în fața lui Las Vegas Aces în 2023. Minnesota își face prima apariție în turul campionatului din 2017, când echipa a câștigat al patrulea titlu într-un interval de șapte ani.

Liberty a pierdut două din cele trei întâlniri din sezonul regulat în fața Minnesota și în campionatul Cupei Comisarului, dar ambele echipe au spus că acele jocuri nu au contat cu adevărat înainte de finală.

Lynx-ul a reușit să-l țină sub control pe Jones în toate cele trei victorii, centrul vedetă a lui Liberty punctând cu o singură cifră de fiecare dată. Ea a ajuns joi la cifre duble până la sfârșitul primului trimestru.

Minnesota a ținut New York-ul la 38% din șuturi și s-a îmbunătățit la 181-11 din 2011 când a ținut un adversar sub 40% din șuturi.

Mulțimea de 17.732 de stele din New York a fost zgomotoasă și plină de viață, așa cum a fost tot sezonul. Spike Lee, Jason Sudeikis, Meek Mill și a treia bază de la New York Mets Mark Vientos au fost toți prezenți. Lee purta un tricou Ionescu.

Associated Press a contribuit la acest raport.