Liverpool 1-0 C Palace (5 octombrie 2024) Analiza jocului

Golul devreme al lui Diogo Jota a fost suficient pentru a-i oferi lui Liverpool o victorie strânsă cu 1-0 la Crystal Palace sâmbătă și pentru a se asigura că vor intra în topul internațional de pauză din Premier League, deși portarul Alisson a fost forțat accidentat târziu.

Palace a avut mingea în plasă în 30 de secunde după ce Ismaïla Sarr a intrat în spatele lui Kostas Tsimikas și a centrat către Eddie Nketiah, care a terminat cu dibăcie, dar s-a rătăcit în ofsaid.

Gazdele au început jocul brusc, dar Liverpool a luat conducerea cu primul atac real în minutul nouă, când Cody Gakpo a fugit la mingea prin stânga lui Tsimikas.

El l-a centrat pe Jota, care a trecut pe lângă debutantul de la Palace Trevoh Chalobah pentru a trage acasă de la distanță apropiată și a înregistra al patrulea gol al sezonului în toate competițiile.

Diogo Jota a marcat singurul gol în confruntarea din Premier League dintre Crystal Palace și Liverpool.

Fotografie de Andrew Powell/Liverpool FC prin Getty Images

Jota ar fi trebuit să-și dubleze numărul în minutul 34, după o muncă bună a lui Mohamed Salah și a impresionantului Ryan Gravenberch, a cărui minge de pe dreapta l-a găsit pe Jota nemarcat, dar acesta și-a zdrobit bine efortul.

Liverpool s-a bucurat de aproape 75% posesie în prima repriză, dar fără a crea multe ocazii clare, iar Palace aproape că i-a făcut să plătească în prima repriză.

Pasa rapidă a lui Maxence Lacroix l-a jucat pe Sarr în spate, dar efortul său scăzut a fost bine salvat de Alisson.

Repriza a doua a început liniștit înainte ca oaspeții să înceapă să treacă prin viteze și Salah a retras un blocaj inteligent de la portarul Palatului, Dean Henderson, după ce a amortizat o pasă minunată a lui Virgil van Dijk.

Jota a ratat o altă șansă bună imediat după ora când Trent Alexander-Arnold l-a găsit în spațiu dintr-o lovitură liberă, dar atacantul portughez a greșit lovitura de cap.

Eșecul lui Liverpool de a ucide jocul aproape i-a costat, deoarece Nketiah și Eberechi Eze au atras salvari bune de la Alisson, care a plecat accidentat după ce a fost forțat să îndepărteze în grabă.

Asta l-a adus pe Vitezslav Jaros la debutul său la Liverpool, cu fanii de la Palace simțind o schimbare a impulsului, dar Eze a șutat direct spre Jaros, care l-a oprit și pe înlocuitorul Jean-Philippe Mateta în timpul adițional.

Liverpool rămâne pe primul loc cu 18 puncte din șapte meciuri și deschide un avantaj de patru puncte față de Manchester City și Arsenal, care joacă mai târziu sâmbătă.

“Cred că este întotdeauna greu să vii aici. Rezultatele de-a lungul anilor au fost toate foarte strânse și apropiate”, a spus omul meciului Van Dijk. “Am fi putut juca ceva mai bine în a doua repriză. În general, sunt trei puncte mari și mergem la pauza internațională la maxim”.

Palace rămâne fără victorii cu trei puncte din șapte meciuri de ligă.