Liverpool 2-1 Wolves (28 septembrie 2024) Analiza jocului

Ibrahima Konaté a îndreptat cu capul acasă primul său gol în Premier League, iar Mohamed Salah a transformat un penalty în timp ce Liverpool a urcat în fruntea tabelului din Premier League cu o victorie cu 2-1 în fața Wolverhampton Wanderers, care se lupta sâmbătă.

Oamenii lui Arne Slot au 15 puncte după șase meciuri, unul mai mult decât Manchester City și Arsenal, în timp ce Wolves sunt pe ultimul loc cu un singur punct.

Konate a marcat în timpul prejudiciului din prima repriză, după ce Diogo Jota și-a bătut omul pe stânga, apoi a trimis o centrare pe care fundașul central de 25 de ani a sărit-o cu capul acasă.

Wolves a valorificat o apărare neglijentă a lui Konate, totuși, pentru a egala în minutul 56. Fundașul central francez a părut să lase mingea pentru o lovitură de la poartă, dar Jorgen Strand Larsen a păstrat-o, iar Rayan Aït-Nouri a marcat din apropiere.

Cu toate acestea, Salah a redus la tăcere publicul de la Molineux, cinci minute mai târziu, când Liverpool a primit un penalty pentru faultul lui Nélson Semedo asupra lui Jota, Salah trimițând portarul Sam Johnstone pe drumul greșit.

Penalty-ul lui Mohamed Salah ia adus lui Liverpool toate cele trei puncte împotriva Wolves.

John Powell/Liverpool FC prin Getty Images

„Cred că o echipă precum Liverpool trebuie să fie cu siguranță în primele patru; continuăm să împingem, continuăm să împingem, dar este foarte devreme”, a declarat mijlocașul Liverpool Ryan Gravenberch pentru Sky Sports după o altă afișare impresionantă a mijlocașului olandez.

„Sezonul acesta am vrut să mă arăt din nou și sunt foarte fericit. El [Slot] m-a pus în 11 de start și mi-a dat multă încredere”.

Dominik Szoboszlai a risipit o șansă strălucitoare de a-l aduce pe Liverpool pe tabela de marcaj când a conectat cu o centrare a lui Andy Robertson, dar Johnstone a oprit șutul din unghi al maghiarului.

Liverpool a mai avut câteva ocazii în ultimele minute, inclusiv un corner pe care Konate l-a îndreptat cu capul peste bară și un șut în colțul de jos al lui Curtis Jones după un unu-dou cu Salah pe care Johnstone l-a salvat.

Victoria lui Liverpool vine pe fondul unui program încărcat, echipa lui Slot zdrobindu-l cu 5-1 pe West Ham United într-o egalitate din turul trei al Cupei Ligii, miercuri, în timp ce găzduiește Bologna într-un meci din Liga Campionilor peste patru zile.

Echipa de luptă a lui Gary O'Neil, Wolves, a trecut 18 meciuri fără porțile goale, de la victoria cu 1-0 în februarie trecută la Sheffield United.

Căpitanul Wolves, Mario Lemina, părea tulburat după fluierul final, trăgându-și tricoul peste față înainte ca câțiva coechipieri să vină să-l consoleze.

Aston Villa ar putea egala la puncte cu Liverpool în fruntea tabelului duminică cu o victorie la Ipswich Town.