Fri. Feb 23rd, 2024

BATON ROUGE, La. (WAFB) – Când vine vorba de Super Bowl, accentul poate fi pus pe fotbal, dar unii lideri ai Baton Rouge sunt la Las Vegas pentru a ajuta la abordarea unei probleme în creștere.

„Am făcut atât de multe întâlniri diferite, interviuri, activări. Numiți, a spus Tonja Myles.

Myles este un avocat al sănătății mintale și al abuzului de substanțe în Baton Rouge. Ea se află în Las Vegas ca consilier al Fundației Huntsman, sperând să folosească festivitățile Super Bowl pentru a transmite un mesaj.

„Pentru a le face oamenilor să știe că nu ești singurul. Pentru a aborda stigmatizarea când vine vorba de sănătatea mintală, prevenirea sinuciderii și, de asemenea, pentru a vorbi despre epidemia de opioide pe care o avem în comunitatea noastră și în toată țara”, a spus Myles. „Știm că dependența și sănătatea mintală, nu discriminează. De la bordură până la clubul country și ne poate afecta pe toți.”

Cifrele de la National Institutes of Health arată că 3 milioane de americani au avut sau suferă în prezent de tulburare de consum de opioide. Datele CDC arată că mai mult de 1 din 5 adulți din SUA trăiesc cu o boală mintală. Conștientizarea este unul dintre motivele pentru care Southern University Human Jukebox își duce talentele în Vegas.

„Sănătatea mintală este în comunitățile noastre. Este în toate campusurile și doar să identifici este un lucru uriaș, deoarece pentru a rezolva o problemă, trebuie să identifici că există o problemă”, a spus Kedric Taylor, directorul de trupe al Universității de Sud.

Myles a spus că este nevoie de muncă în echipă pentru ca așa ceva să se întâlnească.

„Încercăm cu toții să ne ajutăm unii pe alții și încercăm doar să fim amabili unul cu celălalt și apoi să le spunem oamenilor că nu ești singurul și că există speranță, sănătate și vindecare”, a spus Myles.

Myles a spus că scopul este să mențină conversația și să aducă acel mesaj la Super Bowl când New Orleans îl găzduiește în 2025.

Faceți clic aici pentru a raporta o greșeală de scriere.

Leave a Reply