Mon. Sep 25th, 2023

Primarul din Seattle, Bruce Harrell, și-a cerut scuze membrilor comunității indiene, pe fondul indignării pentru un ofițer de poliție care glumea despre moartea unui student universitar.

Jaahnavi Kandula, în vârstă de 23 de ani, a fost aruncat la 100 de picioare după ce a fost lovit de vehicul în timp ce se afla pe o trecere de pietoni în campusul Northeastern University Seattle în ianuarie.

Kevin Dave, ofițerul responsabil, conducea cu 74 mph într-o zonă de 25 mph. Mai târziu, studenta din India a murit în acea noapte din cauza rănilor sale.

„În calitate de primar al orașului Seattle, vreau să știți că comunitatea noastră are inima zdrobită și deplânge alături de familiile voastre, prietenii și toți cei care au împărtășit privilegiul de a-l cunoaște pe Jaahnavi”, a scris primarul într-o scrisoare adresată părinților elevului.

„Vreau să fiu clar că comentariile făcute de o persoană nu reflectă sentimentele orașului nostru sau ale comunităților care îl numesc acasă”, a adăugat el.

Forțele de poliție s-au confruntat cu reacții după ce un videoclip cu camera corporală făcut public la începutul acestei săptămâni l-a arătat pe ofițerul Daniel Auderer, care a fost trimis la locul accidentului, descriind incidentul și râzând.

„Nu, este o persoană obișnuită – da, da, doar scrie un cec. 11.000 USD. Ea avea 26 de ani [sic] oricum. Ea avea o valoare limitată”, spune el în videoclip.

Videoclipul a fost transmis Biroului de Responsabilitate a Poliției din Seattle „pentru investigarea contextului în care au fost făcute aceste declarații și a oricărei încălcări ale politicii care ar putea fi implicată”, a confirmat o declarație.

Un memorial pentru Jaahnavi Kandula (AP)

Aproximativ 20 de persoane care reprezintă comunitatea indiană s-au întâlnit sâmbătă cu primarul Harrell și șeful poliției Adrian Diaz, căutând mai mult respect și o schimbare culturală în oraș.

„Membrii comunității indiene s-au reunit din cauza remarcilor nefericite și insensibile pe care le cred că au fost făcute”, a spus primarul, potrivit NDTV.

„Ne asigurăm că scuzele noastre în calitate de oficiali municipali sunt simțite față de comunitatea și familia dumneavoastră, condoleanțe pentru pierderea dumneavoastră”.

Membrii comunității din Asia de Sud au mărșăluit sâmbătă seara la locul unde Kandula a fost lovită de polițist, cerând o anchetă cu privire la moartea studentului.

Protestatarii aveau pancarte pe care scriau „Jaahnavi a avut mai multă valoare decât SPD” și „Dreptate pentru Jaahnavi, polițiști ucigași de închisoare”.

„Cred că acest lucru i-a galvanizat pe oameni, deoarece este atât de flagrant și lipsit de respect să pună o valoare vieții unui om la 11.000 de dolari”, a declarat Patricia Hunter, co-președinte al Comisiei de Poliție Comunitară, într-un interviu vineri.

„Și îi motivează pe oameni să vadă că cultura de la Departamentul de Poliție din Seattle are unele probleme care trebuie rezolvate imediat.”

Consulatul General al Indiei din San Francisco a postat pe Twitter că a abordat problema „profund tulburătoare” cu autoritățile din Seattle și Washington, DC și că dorește o investigație amănunțită și o acțiune împotriva celor implicați.

Departamentul de Stat al SUA, într-o declarație, a numit situația tulburătoare.

„Suntem conștienți și suntem deranjați de ceea ce s-a spus despre moartea doamnei Kandula în filmările cu camera corporală lansate recent de Departamentul de Poliție din Seattle”, a spus Departamentul de Stat.

„Am dori să profităm de această ocazie pentru a exprima sincerele noastre condoleanțe familiei și celor dragi doamnei Kandula.”

Breasla Ofițerilor de Poliție din Seattle a spus că înțelege indignarea cauzată de „comentariile extrem de insensibile”.

„Îmbunătățește profesia de forță de ordine, reputația tuturor ofițerilor de poliție din Seattle și pictează Seattle într-o lumină teribilă”, a spus sindicatul.

„Simțim o durere profundă și durere pentru familia lui Jaahnavi Kandula, deoarece acest videoclip i-a revictimizat într-o situație deja tragică, în timp ce continuă să plângă moartea ei. Ne pare cu adevărat rău.”

Sindicatul a remarcat însă că înregistrările camerei corporale surprind doar partea lui Auderer a conversației: „Există mult mai multe detalii și nuanțe care nu au fost încă făcute publice”.

Leave a Reply