. . .

Copa America: Argentina deținută de Chile în ciuda strălucirii lui Messi | Știri despre fotbal

Jucătorul argentinian frustrat după egalitatea 1-1 cu Chile; Paraguay ajunge în fruntea grupei A după victoria asupra Boliviei.

Lionel Messi a marcat o lovitură liberă strălucitoare, dar asta nu a fost suficient pentru a câștiga trei puncte pentru Argentina, care a fost ținută 1-1 de Chile în deschiderea Copa America luni seara.

Înainte de a începe jocul de pe stadionul Nilton Santos din Rio de Janeiro, fanii erau uimiți de un tribut emoționant adus legendei fotbalului argentinian Diego Maradona, care a murit în noiembrie la vârsta de 60 de ani.

Messi, care împlinește 34 de ani luna aceasta, a declarat înainte de joc că câștigarea cu echipa sa națională este „cel mai mare vis” al carierei sale decorate, în ciuda succesului individual și a titlurilor de club pe care le-a câștigat cu Barcelona.

Argentina părea pregătită să înceapă să-i ofere lui Messi ceea ce tânjește. Formația antrenorului Lionel Scaloni a irosit trei ocazii clare între minutele 16 și 18, una de la Lautaro Martínez și două pentru Nicolas Gonzalez.

Și apoi Messi a deschis scorul în 33 după o lovitură liberă pe care portarul chilian Claudio Bravo nu a putut să o oprească în ciuda faptului că a primit o atingere pe mingea din stânga sa.

Chile s-a transformat într-o echipă mai agresivă în a doua jumătate și a câștigat un penalty după o recenzie video.

Șutul lui Arturo Vidal de la fața locului a fost oprit, dar Eduardo Vargas a dat din cap în poarta goală pentru a egala scorul în 57.

Messi a deschis scorul pentru Argentina în minutul 33 [Ricardo Moraes/Reuters]

„Acest meci s-a complicat pentru noi”, a spus un Messi epuizat după tragere la sorți. „Trebuia să fim calmi, să avem controlul asupra posesiei și să jucăm mai repede. Penalty-ul a schimbat și meciul. ”

Vidal a declarat că obținerea unui egal în ciuda performanței lui Messi a fost un rezultat bun pentru echipa sa, care se află în tranziție cu noul antrenor Martin Lasarte.

„Leul te face mereu să-ți schimbi formația. Slavă Domnului că am reușit să asigurăm o remiză ”, a spus el. „Încă ne recuperăm intensitatea, schimbând puțin sistemul. A fost un meci dur, am încercat să păstrăm ordinea. ”

Paraguay conduce grupa A după o victorie cu 3-1 asupra Boliviei pe stadionul Olimpico din Goiania.

Bolivia a marcat primul prin penalty-ul lui Erwin Saavedra în prima repriză, dar Paraguay și-a schimbat averea după pauză cu golurile lui Alejandro Romero și o îndoială a lui Angel Romero.