Neîncrederea romilor în guverne este un obstacol în calea recuperării COVID-19 | Pandemie de coronavirus

În timp ce țările din întreaga Europă se luptă reciproc pentru a-și vaccina populațiile împotriva COVID-19 în speranța de a controla răspândirea virusului mortal și de a restabili un anumit sentiment de normalitate, există pericolul ca comunitățile noastre de romi deja vulnerabile și marginalizate să cadă prin crăpături. .

Există mai mult de 12 milioane de romi în Europa, constituind cea mai mare minoritate a continentului. În unele țări europene, precum Slovacia, Ungaria și Bulgaria, romii reprezintă aproape 10% din populație. Prin urmare, dacă Europa va învinge COVID-19, este esențial ca comunitățile de romi să adopte vaccinul.

Cu toate acestea, o neîncredere adânc înrădăcinată în instituțiile publice determină mulți romi de pe continent să refuze vaccinul. Într-adevăr, doar nouă la sută din populația de romi din Ungaria și 11,5 la sută din Macedonia de Nord au declarat că intenționează să ia vaccinul COVID-19 atunci când acesta va fi disponibil pentru ei.

Nivelurile ridicate de ezitare a vaccinului în rândul romilor reprezintă o amenințare nu numai pentru bunăstarea acestui grup minoritar îndelung suferit, ci și pentru întreaga populație europeană. Dacă un număr semnificativ de romi refuză să se vaccineze, virusul se poate răspândi pe scară largă printre comunitățile noastre și pot apărea noi variante, mai transmisibile și mortale. Acest lucru ar reprezenta un risc nu numai pentru noi, romii, ci pentru toată lumea din Europa și din întreaga lume.

Pentru a evita un astfel de scenariu, guvernele europene trebuie să abordeze rapid și eficient cele trei cauze fundamentale ale ezitării vaccinului în comunitățile de romi.

Prima dintre aceste cauze este o experiență colectivă de neglijare. Guvernele de pe continent refuză de multă vreme să asculte cererile disperate ale oamenilor noștri pentru servicii publice de bază, cum ar fi accesul la apă potabilă curată, asistență medicală și locuințe. Această indiferență și neglijență au făcut ca romii să nu se poată proteja de COVID-19 – a fost aproape imposibil să oprești răspândirea virusului în case și așezări supraaglomerate care nu au acces la apă, canalizare și electricitate. Mulți romi sunt acum suspicioși cu privire la vaccinul oferit de guvernele care, de prea mult timp, au refuzat să-și respecte drepturile lor de bază.

A doua cauză a ezitării vaccinului în rândul romilor este maltratarea pe care am suferit-o de zeci de ani în mâinile instituțiilor europene de sănătate. Femeile rome din Europa, de exemplu, au fost supuse sterilizării forțate de peste 50 de ani – cel mai cunoscut în Republica Cehă și Slovacia. Prin urmare, nu este surprinzător faptul că numeroase femei rome se tem acum că vaccinul COVID-19 care le este oferit este un alt instrument de sterilizare și refuză să îl ia.

Și nici maltratarea romilor de către instituțiile de sănătate din Europa nu se limitează la arena sănătății reproductive. Un studiu Gallup comandat de Open Society Roma Initiatives Office (RIO) realizat în Macedonia de Nord, Bulgaria, Italia, România și Serbia a constatat că aproximativ 44% dintre profesioniștii din domeniul medical din aceste țări sunt părtinitori împotriva romilor. Mai mult, 38% dintre profesioniștii din domeniul medical care participă la sondaj au declarat că susțin separarea pacienților romi în secții separate. Între timp, mai mult de unul din 10 au raportat că sunt conștienți că unii dintre colegii lor tratează pacienții romi cu mai puțin respect. Romii, care s-au confruntat cu discriminare de rutină din partea furnizorilor de asistență medicală publică de ani de zile, sunt acum, în mod înțeles, reticenți să participe la acțiunea de vaccinare COVID-19.

Al treilea motiv din spatele nivelurilor ridicate de ezitare a vaccinului în rândul romilor europeni este violența motivată rasial pe care o trăim de mult pe continent. Romii din Europa își amintesc încă genocidul la care au fost supuse comunitățile noastre în timpul celui de-al doilea război mondial. Mai mult, ne confruntăm în continuare cu violența sancționată de stat sub formă de detenții arbitrare, evacuări forțate și ilegale și abuzuri de către forțele de securitate în multe țări europene, din Bulgaria și Ungaria până în Italia și Serbia.

Drept urmare, mulți romi din Europa ale căror interacțiuni cu guvernele au fost întotdeauna modelate de opresiune, discriminare și violență sunt susceptibile la teoriile conspirației despre vaccinul COVID-19 ca fiind un „instrument de control al populației” mortal.

Pentru a convinge comunitățile de romi să ia vaccinul, guvernele europene trebuie să recunoască și să abordeze toate aceste trei probleme adânc înrădăcinate. Și trebuie, de asemenea, să accepte că comunicarea, nu forța directă, este modalitatea de a schimba atitudinea romilor față de vaccinuri. Orice acțiune dură a guvernului, cum ar fi restricționarea mișcărilor celor neimunizați sau excluderea acestora de pe piața muncii, ar înrăutăți situația.

Înainte de COVID-19, comunitățile de romi din Europa se luptau deja la marginea societății. Cu toate acestea, pandemia a transformat situația noastră într-o catastrofă umanitară. Viața este acum mai grea și mai aspră pentru romi în Europa ca niciodată. Mulți copii romi care au putut merge la școală înainte de pandemie au regresat semnificativ în timpul blocării – nu au putut participa la învățarea la distanță, deoarece nu aveau acces la computere, internet și electricitate fiabilă. Unii dintre ei s-ar putea să nu-i ajungă niciodată pe colegii lor mai privilegiați sau chiar să renunțe la școală. Romii care și-au câștigat existența lucrând pe piețele de stradă, agricultură, turism, arte și divertisment înainte de pandemie se află și ei într-o situație disperată. Fără sprijinul guvernului, este posibil ca aceștia să nu-și poată recâștiga picioarele niciodată.

Fără imunizare, romii nu ar fi în stare să lase pandemia în urmă și să înceapă să-și refacă viața.

Grupurile civice de romi din întreaga Europă militează pentru a spori gradul de conștientizare și a convinge comunitățile de romi că vaccinurile COVID-19 nu le-ar dăuna, ci le vor ajuta. Opre Roma din Serbia, Avaja din Macedonia de Nord și Aresel din România lucrează cu mass-media romilor și profesioniștii din domeniul medical pentru a face față dezinformării.

Dar organizațiile societății civile nu pot rezolva singure această problemă. Avem nevoie de guverne, instituții publice și, de asemenea, personalități culturale respectate și lideri religioși pentru a se adresa romilor direct și pentru a le ajuta să le ușureze îngrijorările și suspiciunile cu privire la vaccin.

Comunitățile de romi ezită să ia vaccinul, deoarece nu au încredere în guverne și instituții de sănătate. Așadar, problema poate fi soluționată în mod durabil numai dacă guvernele europene iau măsurile necesare pentru a aborda cauzele profunde ale durerii și furiei noastre colective.

Am văzut unele progrese limitate și pe termen scurt – dar promițătoare – în acest sens în Balcanii de Vest. De exemplu, Muntenegru și Serbia au oferit ajutor critic, cum ar fi apă, alimente și dezinfectanți, comunităților de romi în timpul pandemiei. Între timp, Bosnia și Herțegovina a oferit copiilor romi facilități tehnice și sprijin extrașcolar pentru a continua educația. Guvernul albanez a oferit romilor sprijin financiar temporar și scutire de îndatorare suplimentară. Acestea sunt pași mici în direcția corectă.

Dar astfel de eforturi temporare de ajutorare nu ne vor scoate din această pandemie și nici nu vor pune capăt suferințelor comunităților noastre. Pentru a asigura succesul campaniilor lor de vaccinare COVID-19 și bunăstarea romilor, guvernele trebuie să facă mișcări mai îndrăznețe și să pună în aplicare politici pe termen lung pentru a reconstrui încrederea romilor în guverne.

Alegerea cu care se confruntă astăzi guvernele europene este simplă: fie vor aprofunda neîncrederea romilor în instituțiile publice, continuând cu afacerea ca de obicei, fie vor începe să construiască un nou dialog și relație cu comunitățile noastre, oferindu-ne protecția pe termen lung și sprijinul de care avem nevoie disperată.

Opiniile exprimate în acest articol sunt ale autorului și nu reflectă neapărat poziția editorială a lui Al Jazeera.

.

Sursa