Craiova: Zilele Mihai Viteazul Ediţia a V-a, 20 -21 Mai 2017

Program

“ZILELE MIHAI VITEAZUL” Ediţia a V-a, 20 -21 Mai 2017

Piaţa “Mihai Viteazul“din Craiova

Sâmbătă, 20 mai 2017

10:00 – Ceremonie militară şi depunere de coroane de flori la Monumentul domnitorului Mihai Viteazul -Piața “Mihai Viteazul”

11:00 – Casa BănieiDiscursul lui Mihai Voievod – interpretează actorul Constantin Cicort, urmat de parada medievală pe traseul Casa BănieiColegiul Carol IPiaţa “Mihai Viteazul“

12:00  – Amplasare corturi – Piața “Mihai Viteazul”

12:00 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

12:00 –  Ateliere de manufactură atașate unei tabere militare  (atelier confecționare zale, atelier întreținere și reparații echipament, atelier pielărie) Compania Ursului Brun

12:00 – Ateliere Artizanat Medieval  ( Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş” ,  Asociația Archery” Craiova)

12:00 –  Puncte civile cu prezentări interactive: atelier olărit, atelier interactiv copist mănăstire, atelier interactiv pictat/decorat Compania Ursului Brun

12:00 – Atelier de bijuterii medievale reinterpretale – Costinela Iocob

12:30 – Atelier de ţesut (Colegiul Tehnic de Artă și Meserii “Constantin Brâncuși“și Cenaclul Seniori Art”)

12:30 – Moment cavaleresc cu prezentarea armelor din dotare și exemplificarea mânuirii lor (reconstituirea unor tehnici de luptă din evul mediu):

· Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”

· Arcașii lui Mihai (Asociația Archery” Craiova)

· Compania Ursului Brun

14:30 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

15:00 – Spectacol dansuri şi lupte medievale (Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”)

16:00 – Demonstrație Arcașii lui Mihai (Asociația Archery” Craiova)

16:30  – Ateliere de jonglerii cu poiuri (Trupa SiriuS Bistriţa)

17:00 – Concurs interactiv de tir cu arcul – Asociația Archery” Craiova

18:00 – Proiecția filmului istoric “Mihai Viteazul” (1970) în regia lui Sergiu Nicolaescu

Distribuţie: Florin Piersic, Amza Pellea, Ilarion Ciobanu, Alexandru Repan, Ioana Bulca, Ion Besoiu, Irina Gardescu, Mircea Albulescu, Olga Tudorache, Colea Răutu, Emanoil Petruț etc.

18:30 –  Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

19:00 – Spectacol demonstrativ – Amplasamentul formațiilor de infanterie (Segment de luptă de pe Neajlov)

· Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”

· Asociația Archery Craiova

· Compania Ursului Brun

20:00 – Ateliere de jonglerii cu poiuri (Trupa SiriuS Bistrița)
22.00 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

Toate activitățile se întâmplă în paralel, în intervalul orar sus menționat.

 

Duminică, 21 mai 2017

11:00 – Puncte civile cu prezentări interactive : atelier olărit,  atelier interactiv copist mănăstire, atelier interactiv pictat/decorat – Compania Ursului Brun

11:00 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

11:00 –  Ateliere de manufactură atașate unei tabere militare  (atelier confecționare zale, atelier întreținere și reparații echipament,  atelier pielărie) Compania Ursului Brun

11:00 – Atelier de bijuterii medievale reinterpretale – Costinela Iocob

12:30 – Moment cavaleresc cu prezentarea armelor din dotare și exemplificarea mânuirii lor (reconstituirea unor tehnici de luptă din evul mediu):

· Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”

· Arcașii lui Mihai – Asociația Archery” Craiova

· Compania Ursului Brun

13:00 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

13:30 – Atelier creativ Mihai Viteazul, Scenetă istorică – Liceul de Arte Marin Sorescu“

14:00 –  Spectacol dansuri medievale şi lupte (Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”)

15:00 –  Ateliere de jonglerii cu poiuri:  Trupa SiriuS Bistrița

16:00 – Demonstrație Arcașii lui Mihai (Asociația Archery” Craiova)

17:00 – Coregrafii și atelier de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)

17:00 – Concurs interactiv de tir cu arcul (Asociația Archery” Craiova)

18:00 – Concurs de costume medievale: carnaval şi paradă
18: 00 – Spectacol demonstrativ – Amplasamentul formațiilor de infanterie (Segment de luptă de pe Neajlov)

· Asociaţia “Ordinul Cavalerilor de Mediaş”

· Asociația “Archery” Craiova

· Compania Ursului Brun

18:30 –  Ateliere de jonglerii cu poiuri: Trupa SiriuS Bistriţa

Toate activitățile se întâmplă în paralel, în intervalul orar sus menționat.

19:00 – Concert al Filarmonicii Oltenia din Craiova

19:40 – Grupul de Muzică Veche „Prinţese cu Flaute” al Colegiului Naţional Pedagogic „Ştefan Velovan”

20:00 – Folclor autentic cu rapsodul popular Ion Crețeanu

20:30 – Coregrafii de dans medieval: Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa

20:45 –  Muzică medievală – Concert susţinut de Huniadi Cantores
21:35 – Coregrafii de dans medieval (Domniţa Alia şi Grupul Nosa Bistriţa)
21:50 – Muzică medievală şi tradiţională  – concert susţinut de Cimpoierii de Transilvania
22:40 – Spectacol pirotehnic Hypnotic Beats Pyramid –  Trupa SiriuS Bistrița

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment

%d blogeri au apreciat: